Nissan Qashqai to doskonale znany większości kierowców model samochodu o większej mocy. Ten model japońskiej marki jest dostępny w opcji z napędem na 4 koła. Tym nie mniej nie jest to pojazd, przeznaczony do jazdy terenowej. Jednak jego masywna i wzmocniona budowa, a także wysokie zawieszenie sprzyja zimowej jeździe na zaśnieżonym terenie. Jest to model stworzony głównie do jazdy po mieście w również w takim celu użytkuje go większość kierowców. Wysoki prześwit pozwala pokonywać takie przeszkody, jak wysokie krawężniki, dziury i inne nierówności, które mogą spotkać na drodze każdego z nas. Wybierając opony do Nissan Qashqai warto zastanowić się nad własnymi potrzebami, ale także nad możliwościami auta i nad tym, czy zamierzamy nim jeździć głównie w kierunkach praca-dom, czy jednak ma on służyć do pokonywania dłuższych tras. W. Pierwszym wypadku wystarczą opony w fabrycznie dobranym rozmiarze. Zachowają one pełnię bezpieczeństwa, jak również zmniejszą zużycie paliwa. W drugim zaś przypadku warto zaopatrzyć się w bardziej masywne, szersze modele, które owszem podniosą zużycie paliwa, jednak sprawdzą się lepiej w trudniejszych warunkach drogowych.
Przed kupnem i założeniem opon należy dobrać odpowiedni rozmiar. Ten fabrycznie wybrany dla Nissan Qashqai to 215/65 R16. Istnieje jednak możliwość założenia do tego modelu auta opon w rozmiarze 215/60 R17. Warto również zastanowić się nad budżetem, który zamierzamy przeznaczyć na zakup opon. Mamy do wyboru jedną z trzech półek cenowych.
Warto wiedzieć, że opona ze względu na rzeźbę bieżnika dzieli się na symetryczną, symetryczną oraz kierunkową. Pierwsza z nich podzielona jest na dwie części, z których każda odpowiada za inne właściwości jezdne. Część wewnętrzna ma za zadanie odprowadzić wodę spod koła, zewnętrzna zaś odpowiedzialna jest za utrzymanie optymalnego stopnia przyczepności na każdym rodzaju nawierzchni. Opony z takim bieżnikiem najlepiej wybierać w wersji letniej. Opony zimowe jednak częściej produkowane są z symetrycznym bieżnikiem, gdzie lamele (nacięcia na powierzchni całej opony) ustawione są symetrycznie na obu jej częściach. Dzięki temu powierzchnia styku opony z podłożem jest większa, co przekłada się na lepszą przyczepność oraz lepsze sterowanie pojazdem, co jest ważne zwłaszcza podczas jazdy na oblodzonej i ośnieżonej drodze.